Budowa plotera plazmowego CNC. Na co zwrócić uwagę? | Blog Martex CNC

Budowa plotera plazmowego

Produkcja przedmiotów użytkowych, sprzętu AGD, maszyn, zabawek i innych wyrobów wiąże się z koniecznością wcześniejszego przygotowania elementów składowych. Wiele z nich powstaje z arkusza blachy i często przyjmuje bardzo skomplikowane kształty. Wycinanie takich elementów z zachowaniem precyzji i powtarzalności kształtu wymaga zastosowania odpowiednich maszyn. Jedną z nich jest ploter plazmowy.

Czym jest i do czego służy ploter plazmowy?

Ploter to urządzenie doskonale znane osobom, które zajmują się projektowaniem, drukiem, wykonywaniem szablonów i wzorców oraz innymi pracami tego typu. Sterowany cyfrowo, umożliwia wycinanie w materiale detali, których kształt został wprowadzony do programu komputera. Zaletą takiego urządzenia jest możliwość wycinania nawet bardzo złożonych detali z licznymi szczegółami, a nawet z wycięciami i otworami.

W tradycyjnym ploterze narzędziem tnącym zazwyczaj jest nóż. Na podobnych zasadach działa też ploter plazmowy. Budowa tego urządzenia różni się jednak tym, że miejsce tradycyjnego ostrza zajmuje palnik z łukiem nierozdzielnym. Wycinanie elementów z arkusza blachy odbywa się więc przez rozgrzewanie metalu do temperatury jego topnienia. Proces ten odbywa się pod kontrolą wysokiej jakości sterowników przemysłowych i regulatorów THC.

Budowa plotera plazmowego CNC

Budowa plotera plazmowego nie jest zbyt skomplikowana, poza jednym elementem. Za dokładność wycinania detali z arkusza blachy odpowiada system sterowania, na który składają się:

  • przemysłowy sterownik CNC,
  • sterownik mikroprocesorowy,
  • regulator THC.

Stanowią one elementy stołu wypalarki i sprawują kontrolę nad sposobem przemieszczania się palnika oraz parametrami cięcia. Ważną rolę odgrywa regulator THC, którego zadaniem jest utrzymywanie takiej odległości głowicy od materiału, aby cięcie było optymalne i nie powodowało zniszczeń.

Z czego jeszcze składa się ploter plazmowy CNC? Budowa urządzenia obejmuje też części mechaniczne oraz odpowiadające za generowanie strumienia plazmy. W standardowej wypalarce można wymienić:

  • stół sterowany numerycznie,
  • szafę lub pulpit sterowniczy,
  • źródło plazmy,
  • system zaopatrzenia plazmowego źródła plazmy w gaz.

Ploter plazmowy – budowa stołu CNC

Podstawowym elementem plotera plazmowego jest stół sterowany numerycznie. Tworzy go specjalna konstrukcja ramowa wykonana z wysokiej jakości wytrzymałego metalu (stal czarna, stal nierdzewna). Poszczególne elementy są łączone techniką spawania z użebrowaniem. Dodatkowo wzmacnia ono konstrukcję i zwiększa jej nośność oraz zapewnia wysokie parametry kinematyczne. Rama jest uzupełniona o zabudowę z przestrzenią do pracy.

Częścią konstrukcji jest ruchoma belka przesuwająca się ponad powierzchnią roboczą, do której jest przymocowana głowica z palnikiem. Porusza się ona w osi X a głowica – w osi Y. Uzupełnieniem konstrukcji stołu jest system napędu. Ploter może też być wyposażony w moduły dodatkowe takie jak przedłużony portal, obrotnik przeznaczony do cięcia rur i profili czy stół wannowy. Częstym elementem są też prowadnice kulowe ułatwiające załadunek blachy. Istotnymi parametrami plotera plazmowego wynikającymi z jego budowy są powierzchnia pola roboczego, prześwit bramy oraz prędkość przejazdów.

Budowa plotera plazmowego – system wentylacji

Standardowym wyposażeniem każdego plotera plazmowego jest system wentylacji. Jest on niezbędny z uwagi na to, że podczas wypalania metalu część materiału topi się i ulatnia w postaci oparów. Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w wypalarkach są filtrowentylatory montowane w poszczególnych sekcjach stołu. W dolnej jego części są też podłączone przewody odpowiedzialne za odciąg pyłów. Taki system wentylacji uruchamia się automatycznie, ale generuje sporo hałasu. Dlatego jako alternatywę stosuje się stół wodny, który redukuje poziomu hałasu, dymu i promieniowania.

Twój partner w drodze do sukcesu

Martex CNC

Jesteśmy liderem rynku maszyn CNC oraz autoryzowanym przedstawicielem Hypertherm. Zapraszamy na prezentację do siedziby firmy

Kontakt