Cięcie laserem czy plazmą: co wybrać, które lepsze? Poradnik | Blog Martex CNC

Cięcie plazmą czy laserem?

Wycinanie CNC może być wykonywane dzięki wielu różnym metodom. Obecnie największą popularnością cieszy się cięcie plazmą oraz laserem, przy czym techniki te znacznie się od siebie różnią oraz sprawdzają się przy nieco innych typach zleceń. Czym cechują się wymienione technologie i kiedy wdrożyć każdą z nich?

Czym charakteryzuje się cięcie plazmą?

Jeśli chodzi o cięcie plazmowe, to polega ono na rozgrzaniu łuku aż do stanu płynnego i następnie jego szybkim wydmuchaniu (prędkość ta jest zbliżona do prędkości dźwięku). Przejście łuku elektrycznego jest dzięki temu precyzyjnie i pozwala uzyskać wysoką jakość krawędzi.

Ważną zaletą cięcia plazmowego jest również wydajność procesu. Oczywiście można ją dodatkowo zwiększyć, przede wszystkim dzięki jednoczesnemu zastosowaniu kilku palników. Wiele firm rezygnuje jednak z takiego rozwiązania, gdyż doprowadza ono do zwiększenia kosztów i mniejszej opłacalności tego typu zleceń.

Typowy ploter plazmowy jest też dodatkowo urządzeniem tańszym, aniżeli profesjonalna maszyna do cięcia laserowego. Tym samym możliwe jest zoptymalizowanie kosztów obróbki CNC, co ma znaczenie w wielu branżach. Mniejsze koszty związane są dodatkowo z zatrudnieniem obsługi. Przykładem jest nasz ploter plazmowy MTX 1020 posiadający oprogramowanie, pozwalające na obsługę nawet przez osoby bez gruntownej wiedzy na temat programowania CNC.

Czy cięcie plazmą ma wady?

Każda technologia obróbki wiąże się z pewnymi niedoskonałościami. W tym przypadku wskazuje się przede wszystkim na hałas związany z cięciem plazmą, stąd też osoby podejmujące się takiej obróbki muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia.

Proces związany jest też z generowaniem gazów i dymów, dlatego też w miejscu wykonywania zleceń niezbędne jest opracowanie dobrego systemu wentylacji tak, aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo.

Oczywiście cięcie plazmowe sporadycznie może prowadzić także do pogorszenia jakości krawędzi obrabianego materiału. Jak tego uniknąć? Trzeba przede wszystkim wiedzieć, jak prawidłowo ciąć plazmą. Kluczowe znaczenie ma zwłaszcza odpowiednie ułożenie palnika, a także wyregulowanie plotera, zgodnie ze wskazaniami producenta.

Czym charakteryzuje się cięcie laserowe na tle plazmowego?

Na tle cięcia plazmowego, technologia laserowa to przede wszystkim wysokie koszty wejściowe związane z zakupem urządzenia. Warto pamiętać także o tym, że to od modelu maszyny będzie zależało, czy pozwoli ona na obróbkę danego tworzywa. Może się więc okazać, że zakupiony laser nie będzie dostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa. Duże wydatki związane są jednak nie tylko z zakupem, ale również użytkowaniem i konserwacją takiego sprzętu. Dlatego też częściej inwestują w nie duże przedsiębiorstwa.

Generalnie cięcie laserowe odradzane jest też w przypadku obróbki grubszych materiałów. Wynika to z faktu, że w takiej sytuacji może pojawić się trudność z zachowaniem precyzji, a także dokładnym wykończeniem krawędzi. W przypadku mniejszych, ale grubszych detali może być to wada znacznie obniżająca jakość oraz wytrzymałość elementu.

Oczywiście technologia ma też zalety i dobrze sprawdza się zwłaszcza przy stali miękkiej do grubości około 30 milimetrów. Jeśli jednak będzie ona mniejsza, wówczas koniecznie trzeba zadbać o każdy element procesu, w tym także czystość samego gazu, a także kluczowy aspekt, czyli jakość wiązki laserowej

Cięcie laserem czy plazmą – podsumowanie

Każda z metod wycinania ma, jak widać wady i zalety. Jednak w przypadku poszukiwania rozwiązania łączącego wysoką jakość procesu, przy jednoczesnej możliwości optymalizacji kosztów, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na cięcie plazmowe. Maszyny wykorzystywane w przypadku tej technologii są coraz nowocześniejsze i bardziej zaawansowane, przy czym niejednokrotnie wciąż bardziej przystępne i tańsze w eksploatacji, aniżeli urządzenia do cięcia laserowego.

Twój partner w drodze do sukcesu

Martex CNC

Jesteśmy liderem rynku maszyn CNC oraz autoryzowanym przedstawicielem Hypertherm. Zapraszamy na prezentację do siedziby firmy

Kontakt