Maszyna CNC - co to jest i jak działa? Przykłady | Blog Martex CNC

Co to są maszyny CNC?

Obserwowany od kilkudziesięciu lat rozwój technologiczny w przemyśle wytwórczym przybiera wymiar rewolucyjny. Odpowiednio zaprogramowane maszyny wypierają człowieka z ręcznej obróbki materiałów, oferując w zamian najwyższe tempo, niezwykłą precyzję i pełną powtarzalność w całym procesie wykonywania najbardziej złożonych zadań. Tak właśnie w największym skrócie funkcjonują maszyny typu CNC, które zyskują nieprzerwanie na popularności w przedsiębiorstwach, dla których istotna jest optymalizacja procesów wytwórczych i produkcyjnych. Jednak jak działa maszyna CNC i jakie jest jej możliwe zastosowanie?

Maszyny CNC – co to? Istota i działanie

Co to są maszyny CNC? Określenie CNC (Computerized Numerical Control) oznacza tzw. komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Sterowanie numeryczne jest w pełni zautomatyzowane poprzez zaprogramowany mikrokomputer. Samo zaprogramowanie maszyny CNC, żeby spełniała założone zadania, stanowi duży wyzwanie, w którym nie powinno być miejsca na błędy, nie mówiąc o konieczności konserwacji i serwisowania takich maszyn, co sprawia, że człowiek w całym procesie nadal pełni kluczową rolę.

Jak działa maszyna CNC? Zaprogramowany system sterujący zapewnia dokładną i powtarzalną pracę maszyny, dzięki zamkniętemu układowi zwrotnemu, który powoduje, że po wykonaniu założonej pracy dany element obrabiarki automatycznie wraca do swojego pierwotnego położenia z bieżącą korektą zapisanych w kontrolerze założeń. To sprawia, że obróbka materiałów maszynami CNC jest precyzyjna i skuteczna, co jest niezwykle istotne w produkcji przemysłowej, która powinna się cechować odpowiednią powtarzalnością w jak najkrótszym czasie. Maszyny CNC są używane w obróbce drewna, metali, tworzyw sztucznych, a nawet szkła.

Jak działa maszyna CNC? Programowanie i układy sterowania

Maszyny CNC wymagają odpowiedniego przeprowadzonego procesu programowania, które można podzielić na dwa etapy:

  • CAD – komputerowo wspomagane projektowanie zakresu działania;
  • CAM – programowanie sterowania samej maszyny – konwersja programowanych instrukcji na zrozumiały dla maszyny język systemu impulsów elektrycznych.

W maszynach CNC wykorzystywane są trzy główne układy sterowania:

  • odcinkowe – narzędzie przemieszcza się posuwiście;
  • punktowe – narzędzie sytuowane jest w pożądanym punkcie obrabianego przedmiotu;
  • kształtowe – narzędzie umożliwia wielopłaszczyznową obróbkę materiału w formacie nawet 3D.

Przykłady maszyn CNC – co to są plotery i przecinarki plazmowe

Obecnie wśród urządzeń typu CNC znaleźć można takie maszyny, jak: frezarka, tokarka, wiertarka, wycinarka wodna czy laser. Najnowsze rozwiązania technologiczne w omawianym zakresie pozwalają również na korzystanie z takich maszyn CNC, jak:

  • plotery – są to precyzyjne urządzenia umożliwiające cięcie i wycinanie kształtów całych arkuszów blachy (o dopasowanych do potrzeb różnych powierzchniach) w sposób zapewniający pełną kontrolę nad parametrami pracy.
  • przecinarki plazmowe – są to nowoczesne narzędzia spawalnicze przeznaczone do cięcia i żłobienia metali za pomocą strumienia plazmy, co zapewnia wzrost efektywności względem zwykłych urządzeń tnących i upraszcza znacznie procesu produkcji i jego koszty. W ofercie Martex CNC znajdują się bardzo wydajne przecinarki plazmowe z grubością cięcia od 0,5 do 55 mm.

Maszyny CNC – odpowiednio zaprogramowane i wykorzystujące wysokiej klasy materiały – pozwalają na znaczną automatyzację procesu wytwórczego. Kluczem do osiągnięcia sukcesu przez przedsiębiorstwa produkcyjne zajmujące się obróbką materiałów jest szybkości produkcji, powtarzalności oraz precyzja, co jest osiągalne właśnie dzięki maszynom CNC.

Twój partner w drodze do sukcesu

Martex CNC

Jesteśmy liderem rynku maszyn CNC oraz autoryzowanym przedstawicielem Hypertherm. Zapraszamy na prezentację do siedziby firmy

Kontakt