Spis treści
Przecinarki plazmowe wykorzystują sprężone powietrze i łuk elektryczny do cięcia metalu. Za pomocą przecinarki plazmowej można ciąć prawie każdy metal, w tym stal miękką, nierdzewną i aluminium.
Działanie przecinarek plazmowych polega na wtłoczeniu sprężonego powietrza do komory, w której znajduje się elektroda plazmowa i głowica tnąca. Gdy sprężone powietrze jest wtłaczane do komory, zostaje wytworzony łuk elektryczny pomiędzy elektrodą plazmową a końcówką tnącą. Łuk ten „plazmaryzuje” sprężone powietrze, czyniąc je elektrycznie przewodzącym. To elektrycznie przewodzące powietrze następnie wydostaje się z komory pod ciśnieniem przez mały otwór w końcówce tnącej, zabierając ze sobą energię łuku. Ciepło łuku plazmowego topi cięty metal, podczas gdy siła sprężonego powietrza wydmuchuje go.
Jak działają przecinarki plazmowe
Ponieważ strumień sprężonego powietrza jest bardzo wąski, a roztopiony metal jest wydmuchiwany, przecinarka plazmowa wprowadza bardzo mało ciepła do pracy, dzięki czemu zniekształcenie pracy jest niewielkie lub nie występuje wcale. Przecinarki plazmowe mają również tę przewagę nad tradycyjnymi metodami cięcia, że działają tylko z jednej strony i mogą z łatwością ciąć dowolne kształty, nawet jeśli z tyłu znajduje się drugi panel, który ma pozostać nienaruszony.
Zapłon łuku plazmowego
Istnieją dwie podstawowe formy zapłonu łuku plazmowego: łuk wysokiej częstotliwości i łuk kontaktowy.
Zapłon łuku wysokiej częstotliwości (HF)
W tym przypadku do przeskoczenia szczeliny między elektrodą plazmową a końcówką wykorzystuje się krótki łuk elektryczny o wysokiej częstotliwości. Pozwala to na utworzenie się głównego łuku w poprzek łuku HF i rozpoczęcie cięcia.
Kontaktowy zapłon łuku
W tym przypadku głowica palnika utrzymuje elektrodę plazmową i końcówkę w kontakcie ze sobą, tworząc martwe zwarcie. Po naciśnięciu spustu palnika, aby rozpocząć cięcie, urządzenie dostarcza niewielką ilość energii, w tym samym czasie sprężone powietrze jest wykorzystywane przez tłok pneumatyczny do rozciągnięcia elektrody plazmowej i końcówki. Gdy to nastąpi, urządzenie dostarcza pełną moc, aby rozpocząć zajarzenie łuku.
Proces ten jest podobny do uruchamiania pręta do spawania łukowego w starym stylu, gdzie pręt jest dotykany i podnoszony, aby rozpocząć spawanie!
Zajarzenie łuku HF czy zajarzenie łuku kontaktowego?
Która metoda zajarzania łuku jest najlepsza, zależy w dużej mierze od tego, jak używasz przecinarki plazmowej.
Wysoka częstotliwość jest lepsza dla zautomatyzowanego (CNC) cięcia plazmowego, ponieważ częste zatrzymywanie i rozpoczynanie łuku plazmowego powoduje zużycie tłoka głowicy palnika w przypadku startu kontaktowego. HF jest również nieco szybszy, więc ponownie, lepiej nadaje się do szybkiego zatrzymywania i uruchamiania cięcia w zastosowaniach CNC.
Start w wysokiej częstotliwości wymaga jednak dodatkowego układu elektronicznego. Jego wymiana może być kosztowna, jeśli ulegnie awarii poza gwarancją. Istnieje również teoretyczna możliwość, że HF może spowodować problemy z pobliskimi wrażliwymi urządzeniami elektronicznymi lub medycznymi (na przykład rozrusznikami serca).
Kontaktowy łuk elektryczny jest lepiej dostosowany do ręcznego cięcia plazmowego. Jest to prostszy system, więc jest mniej możliwości popełnienia błędu. Brak wysokiej częstotliwości oznacza również, że przecinarki plazmowe ze stykowym zapłonem są mniej podatne na problemy z innymi urządzeniami elektronicznymi lub medycznymi.
Wybór właściwych przecinarek plazmowych
Przecinarki plazmowe są zazwyczaj wybierane na podstawie wydajności cięcia, to znaczy jak grubo będą ciąć. Wydajność cięcia przecinarek plazmowych jest podawana dla stali miękkiej. Stal nierdzewna i aluminium wymagają większej mocy, więc ogólnie rzecz biorąc, wydajność cięcia będzie mniejsza dla tych materiałów.
Typowo, przecinarka plazmowa, która ma maksymalną zdolność cięcia 6mm stali miękkiej, będzie ciąć maksymalną grubość 5mm stali nierdzewnej i 3.0mm aluminium, lub około 10% i 50% mniej, niż stal miękka. Oczywiście, im cieńszy metal, tym szybciej przecinarka plazmowa będzie ciąć, przy danej mocy wyjściowej.
Zasadniczo warto wybrać przecinarkę plazmową z wydajnością cięcia o co najmniej 30% większą, niż potrzebujemy. W ten sposób zawsze jest zapasowa pojemność, jeśli jest to wymagane i dobra prędkość cięcia na planowanej pracy.