Jak przygotować się do zakupu maszyny do obróbki metalu? | Martex CNC - producent maszyn CNC

Jak przygotować się do zakupu maszyny do obróbki metalu?

Jeśli zamierzasz otworzyć specjalistyczny warsztat zajmujący się obróbką metali, przydadzą Ci się różnego rodzaju narzędzia i urządzenia. Wyposażenie najlepiej dostosować do zadań, które Twoja firma będzie realizowała najczęściej. W ten sposób dużo łatwiej zaplanować, jaki sprzęt wybrać, aby sprawdził się on w codziennej pracy.

Maszyny do obróbki metalu – podział ze względu na sposób wykonywanej pracy

Otwarcie lub rozwój biznesu związanego z obróbką metali wymaga nakładów finansowych na sprzęt. Firmy jednym razem szukają oszczędności na wyposażeniu, a innym stawiają na zaawansowane maszyny do obróbki metali. Jakie rozwiązania oferuje rynek?

Maszyny do metalu – rodzaje:

  • ręczne;
  • półautomatyczne;

Narzędzia ręczne są tanie, ale realizacja zadań wymaga zaangażowania pracownika, który przez określony czas będzie wykonywał konkretną czynność.

Maszyna do obróbki metalu, np. przecinarka plazmowa, jest droższa od narzędzi ręcznych, ale dzięki niej można znaczniej szybciej zrealizować określone zadania. Z kolei zautomatyzowane maszyny do metalu jak ploter plazmowy CNC czy szlifierka to gwarancja precyzji i szybkości przy niewielkim zaangażowaniu pracownika.

Maszyny do obróbki metalu – podział ze względu na proces obróbki

Metale mają różne właściwości chemiczne i fizyczne. Oznacza to, że detale można dowolnie kształtować przy użyciu najwygodniejszej dla Ciebie technologii.

Podział maszyn do mentali ze względu na proces obróbki:

  • obróbka skrawaniem;
  • obróbka plastyczna;
  • obróbka cieplna;
  • obróbka chemiczna.

Najbardziej powszechny typ obróbki to skrawanie. Maszyna do obróbki metalu nadaje poszczególnym elementom dany kształt, usuwając kolejne fragmenty materiału. Do tego zadania sprawdzą się tokarki do metalu lub wiertarko-frezarki.

Obróbka plastyczna polega na dzieleniu metalu oraz na zmianie właściwości jego struktury. Urządzenia pracują na zimno i na gorąco, co uzależnione jest od efektów, które chcesz uzyskać. Przydatna maszyna do obróbki metalu w zakładzie zajmującym się obróbką plastyczną to chociażby piła do metalu.

Obróbka cieplna to bardziej zaawansowana technologia, z której korzystają zakłady do masowej produkcji. Zasada działania opiera się tu na zmianie właściwości plastycznych i mechanicznych metalu poprzez ingerencję w jego strukturę. Jest to możliwe poprzez nagrzewanie oraz wychładzanie metalu z odpowiednią szybkością, co zmienia jego właściwości. Tak działa np. ploter CNC.

Obróbka chemiczna polega na stosowaniu związków chemicznych na powierzchni metalu, co wpływa na zmianę jego właściwości i struktury. W warsztatach wykorzystuje się także obróbkę chemiczno-cieplną, która jednocześnie czerpie z obu wspomnianych metod.

Maszyny do obróbki metalu w warsztacie

Handel maszynami do obróbki metalu stale się rozwija. Co pewien czas pojawiają się nowe technologie lub ich ulepszenia. Wyraźny postęp w obróbce metali wprowadziło sterowanie numeryczne CNC. Dzięki niemu praca stała się dokładniejsza, szybsza i tańsza. Dopasowane oprogramowanie umożliwia zaplanowanie całego cyklu. Program pozwala na m.in. toczenie, gwintowanie czy wypalanie.

Najpopularniejsze maszyny do obróbki metalu:

Jeśli zdecydujesz się na kupno urządzeń CNC, zastanów się, czy będzie to urządzenie uniwersalne, czy przeznaczone do określonego zakresu zadań. Najlepiej dostosować rodzaj sprzętu i jego funkcjonalność do indywidualnych preferencji.

Przy wyborze maszyny do obróbki metalu zwróć uwagę na tworzywo, z którego została ona zbudowana. Najlepiej, gdy będzie to wytrzymała stal, zapewniająca solidność, nawet przy mocnej eksploatacji. Dobrym rozwiązaniem są technologie modułowe. Dzięki nim można rozbudowywać urządzenie o kolejne sekcje i wprowadzać modyfikacje, co zwiększa jego funkcjonalność.

Bardzo ważnymi elementami są także serwis i pomoc techniczna. Dobre wsparcie pomaga we wdrożeniu urządzenia w Twojej firmie, przeszkoleniu pracowników oraz pomocy, gdy pojawią się trudności. Na wszystko to możesz liczyć, współpracując z Martex CNC.

Potrzebujesz wsparcia w wyborze urządzenia do swojej firmy? Wypełnij formularz kontaktowy i dowiedz się więcej.

Twój partner w drodze do sukcesu

Martex CNC

Jesteśmy liderem rynku maszyn CNC oraz autoryzowanym przedstawicielem Hypertherm. Zapraszamy na prezentację do siedziby firmy

Kontakt