Jakaą przecinarkę plazmową wybrać? Najważniejsze kryteria | Blog Martex CNC ...

Jaką przecinarkę plazmową najlepiej wybrać?

Cięcie plazmowe jest popularną metodą obróbki blach. Ta technologia pozwala na szybkie wykonanie elementów o wysokiej powtarzalności nawet bardzo złożonego kształtu. Gwarantuje też optymalne wykorzystanie materiału i wysoką jakość ciętych krawędzi. Do realizacji zadań związanych z cięciem plazmowym jest niezbędny dobór odpowiedniego urządzenia. Jaką plazmę kupić i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Prąd cięcia i cykl pracy – najważniejsze parametry plazmy

Jak większość urządzeń technicznych, a w szczególności narzędzi i elektronarzędzi, również każda przecinarka plazmowa wyróżnia się określonymi cechami konstrukcyjnymi oraz efektywnością pracy. W przypadku cięcia materiałów plazmą istotną cechą jest tzw. maksymalny prąd cięcia (amperaż). Cenną właściwością jest też możliwość jego płynnej regulacji. Taka funkcja pozwala na dostosowanie do cyklu pracy tak, aby osiągnąć optymalne efekty. W sprzedaży są przecinarki o amperażu od 5 do nawet 160 A.

Cykl pracy jest drugim istotnym parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia. Nie jest on podawany przez każdego producenta, jednak jego istotność jest na tyle duża, że nie warto decydować się na model, dla którego nie został on określony. Cykl pracy ma bezpośredni związek z amperażem. Dlatego producenci często podają go w formie procentowej dla danej wartości prądu cięcia i zasilania. Czytaj także: Jak działają przecinarki plazmowe.

Grubość cięcia

Zastanawiając się, jaka przecinarka plazmowa będzie najlepszych wyborem do firmy czy warsztatu, należy też zwrócić uwagę na grubość cięcia. Cecha ta jest istotna ze względu na możliwości zastosowania urządzenia do konkretnych zadań. Inne parametry będą bowiem wymagane do cięcia stali miękkiej, a inne – do aluminium czy stali stopowych. Standardowo producenci podają tę wartość dla stali węglowych, dlatego przydatna jest znajomość ich przeliczania. Parametr ten można również rozdzielić na:

  • maksymalną grubość cięcia rozdzielającego,
  • maksymalną grubość cięcia jakościowego.

Pierwsza wartość określa, do jakiej grubości przecinarka może w ogóle materiał rozdzielić, druga – do jakiej grubości to rozdzielenie zapewnia wysoką jakość krawędzi. Analizując wartość maksymalnej grubości cięcia, można sprawdzić jaka plazma najlepsza będzie np. do cięcia stali stopowych. Producenci przecinarek podają następujące wartości dla tych urządzeń dla stali miękkiej:

  • zalecana grubość cięcia – wartość, przy której uzyskuje się dobrą jakość cięcia przy szybkości większej niż 500 mm/min,
  • maksymalna grubość cięcia – wartość, przy której uzyskuje się dobrą jakość cięcia przy zmniejszonej szybkości (250 mm),
  • grubość odcięcia – wartość, przy której można odciąć kawałek stali przy prędkości co najmniej 125 mm/min, ale kosztem jakości cięcia,
  • grubość przebicia – wartość, przy której można przebić blachę ze stali miękkiej, przy zachowaniu dobrej jakości cięcia.

Inne istotne parametry przecinarki plazmowej

Wymienione parametry plazmy są najważniejsze przy wyborze, ale nie wyczerpują jeszcze wszystkich cech, na które warto zwrócić uwagę. Istotne są też między innymi:

  • prędkość cięcia – cecha ta decyduje o wydajności urządzenia. Im wyższa jest jej wartość, tym wydajniejsza przecinarka plazmowa. Jaką kupić plazmę do warsztatu pod względem prędkości cięcia? Warto wiedzieć, że zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska szybkość pracy nie przynosi dobrych efektów. Optymalna jest taka wartość, przy której strumień plazmy układa się pod kątem 45° w stosunku elektrody;
  • parametry gazu plazmowego – optymalną wartością jest tu ciśnienie od 4 do 7 barów, jednak im jest ono wyższe, tym wydajniejsza przecinarka; czytaj także: Jaki gaz wybrać do plazmy
  • sposób chłodzenia palnika – im wyższy amperaż, tym intensywniejsza produkcja ciepła, dlatego urządzenia przemysłowe wymagają chłodzenia cieczą, której temperatura jest obniżana w chłodnicy. Przecinarki warsztatowe mogą być wyposażone w system chłodzenia sprężonym powietrzem.

Rozważając, jaka przecinarka plazmowa będzie najlepszym wyborem do firmy, warto też zwrócić uwagę na łatwość jej obsługi, dostępność oprzyrządowania i materiałów eksploatacyjnych czy serwisowe wsparcie techniczne. Nie bez znaczenia jest też okres gwarancji, jakiej udziela producent.

Twój partner w drodze do sukcesu

Martex CNC

Jesteśmy liderem rynku maszyn CNC oraz autoryzowanym przedstawicielem Hypertherm. Zapraszamy na prezentację do siedziby firmy

Kontakt
Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.