Korzyści płynące z zastosowania maszyn CNC | Martex CNC - producent maszyn CNC

Korzyści płynące z zastosowania maszyn CNC

Computerized Numerical Control (CNC) to komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Maszyny CNC zrewolucjonizowały obróbkę metali, drewna, a także tworzyw sztucznych. Technologię z sukcesami wykorzystuje się również w branży reklamowej. Urządzenia do obróbki mają jeszcze wiele innych korzyści, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Zalety maszyn CNC i najważniejsze korzyści dla zakładu

Maszyny CNC to m.in. tokarki i frezarki, które nie wymagają ręcznej obsługi. Proces jest w pełni zautomatyzowany, ale nie oznacza to, że sprzęt wykona całą pracę samodzielnie. Dla przykładu ploter plazmowy musi uzyskać informacje o wycinanym elemencie, jego kształtach i wymiarach. Jest to możliwe po wprowadzeniu komputerowego projektu z niezbędnymi danymi. Warto zaznaczyć, że to zadanie okazuje się bardzo proste dla operatora maszyny.

Prosta obsługa

Zaletą maszyn CNC jest prosty interfejs graficzny ułatwiający komunikację z operatorem. Dzięki niemu pracownik obsługujący sprzęt wybiera określony projekt danego elementu i ustala np. ile razy wypalarka plazmowa ma powtórzyć zadanie. Korzyścią dla operatora jest łatwość obsługi maszyny. Można się jej nauczyć na krótkim szkoleniu podczas instalacji sprzętu w Twoim zakładzie. Takie wdrożenia realizuje Martex CNC, polski producent przecinarek plazmowych.

Precyzja wykonania

Główne przewagi maszyn CNC to prosta obsługa i dokładność wykonania. Gotowy detal jest idealnym odwzorowaniem komputerowego projektu. Oznacza to, że element będzie odpowiadał oczekiwaniom Twoich klientów. W tej sytuacji korzyścią jest brak reklamacji. Ewentualne uwagi i zwroty wiążą się z dodatkowymi kosztami dla Twojego zakładu, a tych można uniknąć. Pokazuje to kolejną przewagę maszyn CNC nad pracą ręczną lub półautomatyczną.

Szybkość pracy i powtarzalność

Przecinarka plazmowa to przykład maszyny CNC, która precyzyjnie wykonuje swoje zadanie, a jednocześnie zapewnia powtarzalną jakość przy większych ilościach. Co więcej, tempo pracy jest programowalne. Na korzyść tego rozwiązania przemawia również fakt, że ułatwia ono oszacowanie czasu potrzebnego na przygotowanie określonej partii materiałów.

Na rynku dostępne są maszyny, których prędkość przejazdowa wynosi do 10–15 m/min. Jeśli parametry techniczne detalu pozwalają na wyższe tempo pracy, to potencjalnie tracisz czas. Ploter plazmowy MTX 2060 o prędkości przejazdowej do 25 m/min daje szansę na realizację większej liczby detali w porównaniu do wolniejszej maszyny.

Oszczędność materiałów

Ceny surowców zależą m.in. od ich podaży czy sytuacji geopolitycznej na świecie. Im są trudniej dostępne, tym stają się droższe. Dla zakładów oznacza to konieczność ekonomicznego gospodarowania zapasami. Maszyny CNC ułatwiają to zadanie dzięki komputerowemu sterowaniu i wysokiej precyzji, które niwelują ryzyko błędów.

Innym przykładem oszczędności może być wypalarka plazmowa, która w trakcie pracy nie powoduje powstawania tzw. kożucha. Jego usunięcie to kolejny proces wymagający pewnych nakładów finansowych. Możesz jednak ograniczyć tego rodzaju koszty i usprawnić pracę, w czym pomoże Ci ploter plazmowy. A to nie jedyne zalety maszyn CNC w kwestii oszczędności.

Oszczędność czasu

Przewagi maszyn CNC nie kończą się na oszczędnościach materiałowych. Obróbkę cechują wysokiej jakości krawędzie, które nie wymagają dodatkowych prac, np. usunięcia wspomnianego kożucha. Dzięki temu przeciętny detal jest realizowany szybciej niż np. w przypadku cięcia gazem.

Wady obróbki CNC

Zawsze warto poznać sprzęt także od strony jego ograniczeń. Maszyny CNC potrzebują specjalnego oprogramowania, które nie zawsze dostępne we wszystkich językach. Dlatego warto poszukać rozwiązań na rodzimym rynku. Martex CNC ma autorskie rozwiązania i dostarcza oprogramowanie maszyn w języku polskim, co ułatwia pracę operatorowi.

Nie brakuje głosów, że maszyny CNC są droższym rozwiązaniem niż tradycyjna obróbka ręczna. Początkowe koszty faktycznie mogą być wyższe niż utrzymanie pracownika ze względu na konieczność zakupu maszyny. Jednak w dłuższej perspektywie maszyna okazuje się tańsza w utrzymaniu, a przy tym gwarantuje precyzję wykonania, szybkość i powtarzalność przekraczające ludzkie możliwości.

Najważniejsze korzyści płynące ze stosowania maszyn CNC

Firma może konkurować z innymi na różne sposoby. Jednym z nich jest technologia. Maszyny CNC to precyzyjne, szybkie i wydajne urządzenia, które mogą zapewnić przewagę na rynku. Niskie koszty eksploatacji, oszczędność czasu i materiałów wpływają na poprawę rentowności realizowanych prac. Pozwala to na dalsze usprawnienia maszyn oraz rozbudowę ich o akcesoria, które dodatkowo windują w górę efektywność pracy.

Wypełnij formularz kontaktowy i dowiedz się, jakie korzyści zapewnia technologia.

Twój partner w drodze do sukcesu

Martex CNC

Jesteśmy liderem rynku maszyn CNC oraz autoryzowanym przedstawicielem Hypertherm. Zapraszamy na prezentację do siedziby firmy

Kontakt