Maszyny w branży rolniczej | Martex CNC - producent maszyn CNC ...

Maszyny w branży rolniczej

Maszyny w branży rolniczej

Wpływ pandemii na rynek maszyn rolniczych. Jak wygląda branża maszyn i urządzeń rolniczych w 2022 roku?

Problemy z łańcuchami dostaw komponentów do produkcji maszyn w branży rolniczej pojawiły się na początku wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami jeszcze za prezydentury Donalda Trumpa. Pandemia, a później wojna na Ukrainie, sprawiły, że producenci mieli trudności w pozyskaniu surowców do budowy ciągników i maszyn rolniczych. Pojawiły się także wyzwania związane z serwisem tych urządzeń, co odczuł cały rynek rolny. Jak sytuacja wpłynęła na firmy produkujące części i ogólnie na rolnictwo?

Urządzenia i maszyny w branży rolniczej okiem PIGMiUR

Obecna sytuacja w branży maszyn rolniczych jest inna niż jeszcze pół roku temu. Inflacja, rosnące stopy procentowe, ceny żywności i paliw wprowadziły spore zawirowanie na krajowym rynku. Ceny ciągników rolniczych w ciągu roku podrożały o prawie 40%, a maszyn towarzyszących wzrosły o 25–30%. W związku z trudną sytuacją na rynkach Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR) przeprowadziła badanie dotyczące koniunktury w branży.

Izba gospodarcza maszyn prowadzi pomiary i publikuje analizy co pół roku. Badania prowadzone są od czerwca 2014 roku. Ich efektem jest indeks, który pokazuje nastroje i to, jak branża rolnicza reaguje na zmiany w otoczeniu. Najświeższe wyniki pochodzą z marca 2022 roku.

Pozytywne nastroje w branży maszyn i urządzeń rolniczych w 2021 roku

Analiza zebranych danych przeprowadzona w październiku 2021 roku pokazała, że nastroje wśród przedsiębiorców z branży maszyn rolniczych były przeważnie pozytywne. Niestety sytuacja zmieniła się na początku 2022 roku, gdy wybuchła wojna na Ukrainie. Wydarzenie dotknęło przedsiębiorców i rolników nawet bardziej niż okres pandemii, bo wywołało obawy o przyszłość.

Warto zaznaczyć, że maszyny w rolnictwie są niezbędne. Bez nich nie może udać się żadna większa orka czy żniwa. Mimo przeciętnych nastrojów sprzęty nadal będą potrzebne do wykonywania pracy.

Kwestią wtórną pozostaje, czy maszyny w rolnictwie będą pochodziły od dilerów sprzętu, czy z drugiej ręki. W obu przypadkach potrzebne będą części, a to szansa dla ich producentów. Dlatego dla rolnictwa tak ważne są maszyny do obróbki metali, bo to dzięki nim w czasach pandemii koronawirusa można wyprodukować podzespołu na miejscu, a nie sprowadzać je z drugiego końca świata.

Niepewna przyszłość w branży rolniczej. Czy produkcja maszyn dla rolnictwa stoi pod znakiem zapytania?

Wyniki indeksu powyżej zera oznaczają przewagę pozytywnych ocen nad negatywnymi. Ostatnie badania pokazały, że po ubiegłorocznych dobrych nastrojach jest wyraźne pogorszenie, a wskaźnik spadł do poziomu -1,54.

Przedsiębiorcy i rolnicy zauważają, że obecne przepisy, podatki i prawo przeszkadzają w prowadzeniu działalności gospodarczej, co odbija się na negatywnej ocenie administracji państwowej w tym zakresie.

Branża maszyn rolniczych i prognoza koniunktury

Oczekiwania względem przyszłości nie napawają optymizmem. Obecnie mamy do czynienia z przewagą negatywnych prognoz. Aż 63,5% badanych uważa, że pogorszy się ona w znacznym lub niewielkim stopniu. Warto zauważyć, że ankietowani w ubiegłym roku byli bardziej optymistycznie nastawieni, bo w październiku 2021 roku odsetek negatywnych odpowiedzi wynosił 33,3%.

Obecnie widać, że wzrósł odsetek rolników, którzy zrezygnowali z wcześniej planowanych inwestycji, co wpływa na obniżenie sprzedaży nowych sprzętów. Taka sytuacja to jednocześnie szansa dla firm produkujących podzespoły, aby mieć w swoim portfolio najlepsze rozwiązania w zakresie części zamiennych, które wyprodukują maszyny do obróbki metali.

W ten sposób gospodarze mogą utrzymać maszyny w rolnictwie w dobrym stanie technicznym, co ułatwi im przetrwanie tego trudnego okresu. Tego rodzaju zależność sprawia, że produkcja maszyn dla rolnictwa gwarantuje wykonawcom stałą liczbę zleceń.

Branża rolnicza. Rynek maszyn rolniczych czeka kryzys?

Biznes także odnotowuje wyraźny wzrost cen surowców i kosztów pracy. Może to stanowić pewne zagrożenie dla stabilności rynku. Mimo tego fabryki nie próżnują, bo mechanizacja i automatyzacja rolnictwa wymaga dostaw różnych podzespołów np. do celów napraw i serwisów. Dlatego tak ważne jest dostosowanie maszyn do obecnych potrzeb klientów.

Prowadzisz serwis ciągników? Zobacz, co możemy zaoferować Twojej firmie. Maszyny do produkcji urządzeń dla rolnictwa

Każde gospodarstwo rolne zmaga się z usterkami sprzętów rolniczych. Maszyny do obróbki metali umożliwiają świadczenie usług, które pomogą dostarczyć rozwiązania, jakich potrzebują rolnicy. Przeważnie są to części eksploatacyjne. Do ich produkcji potrzebne są maszyny do obróbki metali CNC.

Dostosowanie maszyn pozwoli Ci zaoferować pożądane na rynku części oraz cyklicznie dostarczać je do gospodarstw rolnych. Potrzebujesz maszyny do produkcji urządzeń dla rolnictwa? Szukasz dodatkowych informacji? Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie maszyny CNC pomogą napędzić Twój biznes.

Przeznaczenie maszyn CNC

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.