Frezowanie CNC: co to jest, na czym polega? Zastosowanie | Blog Martex CNC

Na czym polega frezowanie CNC?

Frezowanie CNC to precyzyjny proces obróbki skrawaniem, do którego wykorzystuje się urządzenia sterowane numerycznie. Jest to jedna z najczęściej wybieranych metod kształtowania materiałów, ponieważ pozwala uzyskiwać niemal dowolne kształty, a przy tym zapewnia dokładność nieosiągalną dla pracy ręcznej. Na czym polega frezowanie CNC i gdzie się je wykorzystuje?

Co to jest frezowanie CNC?

Frezowanie CNC to jedna z metod wchodzących w zakres obróbki skrawaniem. Taki sposób obrabiania danego elementu polega na kształtowaniu go poprzez stopniowe usuwanie z niego naddatku materiału. Celem tego działania jest uzyskanie obiektu o ściśle określonym kształcie, wymiarach i właściwościach powierzchni.

Frezowanie obok toczenia i szlifowania jest jedną z najczęściej stosowanych technik obróbki wiórowych. Wykonuje się je przy użyciu szlifierki. Cechą charakterystyczną tego procesu jest to, że obrabiany przedmiot jest unieruchomiony, natomiast elementy urządzenia wykonują ruchy. Tym frezowanie odróżnia się między innymi od toczenia, w którym to kształtowany obiekt się porusza, a części tnące maszyny znajdują się w jednym miejscu.

Warto przyjrzeć się, na czym polega frezowanie CNC i gdzie można je wykorzystać.

Na czym polega frezowanie CNC?

Zastanawiasz się, co to jest frezowanie CNC i czy może przydać Ci się w codziennej pracy? Zakres zastosowań tego procesu jest bardzo szeroki, a dodatkowo można go wykorzystywać także do obrabiania niewielkiej liczby przedmiotów.

Pod tym względem wytwarzanie produktów za pomocą frezowania CNC można podzielić na:

 • jednostkowe,
 • seryjne,
 • masowe.

W każdym z tych przypadków zasada działania jest podobna – zaprogramowana maszyna CNC może wykonać dowolną liczbę powtórzeń. Dzięki temu można uzyskać dokładnie zaplanowaną liczbę produktów. Na czym polega frezowanie CNC?

Podstawową cechą frezowanie CNC, która odróżnia je od frezowania ręcznego, jest wykorzystywanie programu komputerowego. Specjalista programuje urządzenie, które wszystkie czynności wykonuje zgodnie z zadanymi poleceniami. Dzięki temu takie etapy frezowania jak:

 • ustawienie posuwów i pozycji narzędzia,
 • pobranie narzędzia i zamocowanie go we wrzecionie,
 • dobór obrotów wrzeciona,
 • przejazdy narzędzia

nie muszą być wykonywane ani kontrolowane przez operatora maszyny. Każdym z nich zarządza komputer, a ponadto robi to w sposób niezwykle precyzyjny.

Frezowanie CNC – na czym polega programowanie maszyny?

Skrót CNC pochodzi od angielskich słów Computerized Numerical Control i oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Dlatego każda maszyna wykorzystywana do obróbki, także frezarka CNC, przed wykonaniem pracy musi zostać zaprogramowana.

Programowanie polega na wprowadzeniu przez programistę odpowiedniego algorytmu w postaci G-kodów lub funkcji maszynowych w odpowiednim języku programowania. Musi być on dobrany do tego, jaki język obsługuje frezarka sterowana numerycznie. Polecenia z programu zapisane są w odpowiednio ułożonych blokach, a wykonywane są za pomocą sterownika PLC. Steruje on całą pracą maszyny.

Dzięki temu zadaniem operatora frezarki CNC jest jedynie uzbrojenie maszyny, zamocowanie materiału, wywołanie odpowiedniego programu, a także ustawienie jego punktu zerowego. Reszta procesu frezowania CNC odbywa się w sposób automatyczny, bez konieczności ingerencji operatora.

Gdzie jest wykorzystywane frezowanie CNC?

Wiesz już, co to jest frezowanie CNC. Warto zatem przyjrzeć się temu, gdzie można je wykorzystać w praktyce. Rodzaj zastosowania tej metody obróbki jest uzależniony między innymi od tego, czy prowadzi się produkcję jednostkową, seryjną czy masową. Każda z nich sprawdza się w poszczególnych branżach przemysłu.

Frezowanie CNC można wykorzystywać między innymi do produkcji:

 • form wtryskowych,
 • matryc i tłoczników,
 • elektrod,
 • podzespołów maszyn,
 • elementów pojazdów.

Taki sposób obróbki powszechnie stosuje się w motoryzacji, automatyce, lotnictwie, a nawet w medycynie.

Twój partner w drodze do sukcesu

Martex CNC

Jesteśmy liderem rynku maszyn CNC oraz autoryzowanym przedstawicielem Hypertherm. Zapraszamy na prezentację do siedziby firmy

Kontakt