Spis treści
Pojawienie się technologii CNC wyraźnie zmieniło proces obróbki metali. W tym obszarze obecnie mamy do wyboru wiele maszyn, w tym plotery CNC, które są przeznaczone do wycinania, nacinania, ale i grawerowania w płytach wykonanych z różnych materiałów, w tym aluminium, tworzywa sztucznego i kompozytu. Czym różni się ploter CNC od stołu do cięcia?
Co to jest ploter CNC?
Sama technologia CNC jest to komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Układ wyposażony jest w mikrokomputer, dzięki któremu możliwe jest zarządzanie poszczególnymi funkcjami konkretnego urządzenia, w tym m.in. plotera. CNC wpływa na poprawę wygody i precyzji pracy maszyn. Wszelkie cięcia i grawerowanie jest zdecydowanie bardziej precyzyjne. Ponadto czas pracy zostaje maksymalnie skrócony.
Ploterem CNC nazywamy maszynę przeznaczoną do wycinania, nacinania i grawerowania w płytach wykonanych nie tylko z metali, ale i tworzyw sztucznych. Znalazł on swoje zastosowanie w branży reklamowej. Jeżeli mamy do czynienia z wersją 3D, to wykorzystuje się go do tworzenia różnego rodzaju modeli i makiet przestrzennych.
Plotery frezujące mogą ograniczać się tylko do swoich podstawowych funkcji, jak też być bardziej rozbudowanymi urządzeniami. Możliwe jest uzupełnienie ich o skanery laserowe czy też o osie obrotowe. Niektóre maszyny posiadają też głowice tnące i agregaty kątowe do pił tarczowych. Wyróżnia się ponadto plotery frezująco-tnące, które są przeznaczone do obróbki materiałów twardych, jak drewno i metal. Plotery CNC dzięki takim wszechstronnym możliwościom mają zastosowanie w wielu branżach. Są wykorzystywane m.in. w górnictwie, energetyce, przemyśle stoczniowym, centrach serwisowania stali oraz gospodarce rolnej i hodowlanej.
Stół do cięcia CNC – alternatywa dla plotera?
Nierzadko plotery plazmowe są utożsamiane ze stołami do cięcia CNC. Być może wizualnie są do siebie zbliżone, jednak trzeba wiedzieć, że stół może być osobnym sprzętem i nie zawsze jest wyposażony w ploter do cięcia CNC. Jego zadaniem jest stabilizacja urządzenia, jak również jego podtrzymanie. Nierzadko stoły posiadają już plotery do cięcia, jak jest to w przypadku ploterów plazmowych Martex CNC. Taki zestaw stwarza ogromne możliwości obróbki materiałów.
Ciekawym rozwiązaniem jest stół wodny z wymiennym rusztem. Jego zaletą jest czystsze cięcie i jednocześnie chłodzenie materiału. Ponadto wyróżnia się technologią, która sprzyja ograniczeniu emisji gazów w trakcie obróbki.
Ploter CNC ze stołem do cięcia
Chcąc uzyskać najlepszą precyzję cięcia i jednocześnie mieć pewność kompatybilności sprzętu ze stołem, najlepiej jest wybrać już kompletny zestaw. Dzięki temu zyskujesz gotowy sprzęt CNC do obróbki materiałów. Używanie samego plotera CNC nie zapewnia tak dużej precyzji i dokładności cięcia, ale i bezpieczeństwa pracy, jak dodatkowo ze stołem. Z tego powodu z takiego rozwiązania korzystają już nie tylko duże przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego, konstrukcyjnego i stolarskiego, ale też mniejsze firmy z branży reklamowej i metalowej. Przy wyborze zwracamy uwagę stabilność konstrukcji, czy jest wykonana ze stali i aluminium. Ważna jest też powierzchnia pola roboczego i dopuszczalne obciążenie. Wśród parametrów decydujących o jakości pracy plotera CNC są ponadto: napęd osi XY i Z, prędkość przejazdowa i układ kontroli osi Z.
Ploter CNC jest urządzeniem tnącym, z kolei stół do cięcia ma za zadanie stabilizować pracę urządzenia. Można te dwa elementy kupić osobno lub w zestawie, już w połączeniu w jedną kompletną maszynę.