Ploter plazmowy: na co zwrócić uwagę przy zakupie? | Martex CNC - producent maszyn CNC ...

Ploter plazmowy: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ploter plazmowy to efektywne narzędzie do obróbki metali. Cięcie plazmą polega na topieniu, a następnie wyrzucaniu materiału ze szczeliny cięcia poprzez skoncentrowany plazmowy łuk elektryczny. Warto jednak wybrać urządzenie, które będzie dostosowane do potrzeb Twojej firmy. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Co jest ważne przy wyborze plotera plazmowego?

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego urządzenia, należy określić grubość oraz rodzaj materiału, który obsłuży sprzęt, a także pole robocze plotera, oprogramowanie i dopuszczalne obciążenie. Ustalenie wspomnianych parametrów ułatwi dopasowanie maszyny do Twoich potrzeb.

Maksymalna grubość cięcia

Każdy ploter plazmowy CNC może mieć inną grubość cięcia. Dla przykładu model MTX 2060 zapewnia maksymalną grubość cięcia aż do 150 mm. Warto zaznaczyć, że ten parametr rozpatrywany jest dwojako. Dzieli się on na maksymalną grubość cięcia jakościowego i rozdzielającego.

Cięcie jakościowe określa maksymalną głębokość rozdzielenia materiału przy zachowaniu zadowalającej jakości cięcia. Z kolei maksymalna grubość cięcia rozdzielającego to parametr informujący o głębokości, na jaką sprzęt może rozdzielić materiał.

W większości przypadków grubość cięcia podawana jest do stali węglowych. W przypadku aluminium wartości są zbliżone do wspomnianych stali węglowych. Jednak gdy chcesz oszacować grubość cięcia stali stopowych, należy pomniejszyć wartość podaną w specyfikacji technicznej o ok. 30%.

Szybkość cięcia

Plotery plazmowe z wysoką prędkością cięcia są bardziej wydajne. Szybkość dzielenia materiału uzależniona jest od jego grubości, rodzaju, a także od natężenia prądu cięcia. Każdy ploter plazmowy CNC ma podawaną szybkość cięcia i może się ona różnić w zależności od modelu. Dla przykładu znajdziesz sprzęty o maksymalnej prędkości 10 m/min, ale są również szybsze urządzenia, np. 25 m/min.

Pole robocze plotera

W mniejszych zakładach każdy metr powierzchni jest cenny. Pozwala to na wstawienie większej liczby maszyn i dostosowanie obróbki do potrzeb głównych kontrahentów. W takiej sytuacji nie bez znaczenia okazuje się pole robocze plotera.

Na rynku dostępne są urządzenia o różnej wielkości pola, np. 2100/1020/150 mm, a także większe – 6200/2200/1400 mm. Wybór konkretnego sprzętu uzależniony będzie od indywidualnych potrzeb Twojego zakładu.

Oprogramowanie plotera plazmowego

Technologia CNC sprawiła, że praca stała się dokładniejsza, szybsza, mniej angażująca dla pracowników, a przy tym tańsza. Jest to możliwe dzięki oprogramowaniu sterującemu, które okazuje się proste w obsłudze i nie wymaga długich specjalistycznych szkoleń.

Najwygodniejsze oprogramowanie plotera plazmowego dla przedsiębiorców w kraju dostępne jest w języku polskim. Tak działa THC My plasm system CNC, dostępny w ploterach plazmowych od Martex CNC.

Dopuszczalne obciążenie plotera

Nie tylko pole robocze plotera jest ważne, lecz także jego maksymalne obciążenie. Od tego parametru zależy ciężar metalu, który może obrabiać maszyna. Na rynku znaleźć można urządzenia o dopuszczalnym obciążeniu do 1 500 kg oraz do 3 000 kg. Dopuszczalne obciążenie plotera wpływa na szerokość oferty Twojego zakładu.

Wybierz swój ploter plazmowy

Decydując się na ploter plazmowy CNC, zwróć szczególną uwagę efektywność, wydajność i komfort pracy przecinarki. Wiedz, że masz wpływ na te parametry, a jest to możliwe dzięki dodatkowym akcesoriom, jakimi są m.in. kompresor czy elementy eksploatacyjne. Wszystkie wymienione elementy składają się na kompletne urządzenie, które będzie odpowiedzią na potrzeby Twojej firmy.

Szukasz sprzętu do konkretnej branży? Wypełnij formularz kontaktowy i porozmawiaj ze specjalistą, który odpowie na Twoje pytania.

Twój partner w drodze do sukcesu

Martex CNC

Jesteśmy liderem rynku maszyn CNC oraz autoryzowanym przedstawicielem Hypertherm. Zapraszamy na prezentację do siedziby firmy

Kontakt
Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.