Praca przy wypalarkach plazmowych. Na czym polega? Kto i na jakich zasada może ją bezpiecznie wykonywać? | Martex CNC - producent maszyn CNC

Praca przy wypalarkach plazmowych. Na czym polega? Kto i na jakich zasada może ją bezpiecznie wykonywać?

Wypalanie plazmą, a więc obróbka materiału z użyciem wypalarki plazmowej, jest czynnością wymagającą, a przy braku zachowania odpowiednich norm i zasad BHP zwyczajnie niebezpieczną. Nie każdy może i powinien posługiwać się wypalarką plazmową CNC, nie każdy też ma świadomość związanych z tym zagrożeń i potrafi im właściwie zapobiegać. Co jest tu najważniejsze? Jakich zasad pracy z wypalarką plazmową należy bezwzględnie przestrzegać, aby posługiwać się nią sprawnie i bezpiecznie?

Każda wypalarka plazmowa korzysta z tej samej zasady działania. Jakie ryzyko związane jest z procesem obróbki metalu tą konkretną metodą?

Czym jest wypalarka plazmowa? Jest to urządzenie skonstruowane w celu prowadzenia obróbki termicznej przede wszystkim materiałów metalicznych. Wypalarka plazmowa – jak sama nazwa wskazuje – wypala obrabiany materiał, co wykorzystywane jest głównie do jego cięcia, przycinania, tworzenia różnego typu kształtów i wzorów, które mogą być zaprogramowane komputerowo (w wypalarkach plazmowych sterowanych numerycznie) lub określane na bieżąco przez operatora urządzenia.

Wypalarka plazmowa w ogólnym i bardzo podstawowym zarysie składa się z palnika plazmowego oraz z zasilacza. Rolą zasilacza jest przekształcanie napięcia elektrycznego czerpanego z sieci w wysokie napięcie. Do wytworzenia plazmy niezbędne są również gazy w rodzaju powietrza lub acetylenu. Gorący strumień plazmy skierowany na obrabiany materiał jest w stanie spowodować jego topnienie lub parowanie.

Wypalarki plazmowe wykorzystywane są do cięcia metali lub innych materiałów przewodzących prąd elektryczny (stal, aluminium itp.). Ich użycie pozwala na bardzo precyzyjną i szybką obróbkę, co czyni te urządzenia bardzo popularnymi w przemyśle i rzemiośle – wszędzie tam, gdzie wymagane są wysokiej jakości i dokładne cięcia.

Więcej o pracy z wypalarką plazmową znajdziesz w naszym poradniku „Jak prawidłowo ciąć plazmą? 5 wskazówek”. Przy wszystkich zaletach tego urządzenia musisz jednak pamiętać, że wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi obróbka termiczna dowolnego materiału, pojawiają się też i różne związane z tym procesem zagrożenia. W przypadku wypalarki plazmowej są to zagrożenia związane zarówno z nieumiejętnym organizowaniem swojego środowiska pracy, z brakiem przygotowania operatora, jak i ze zwykłą nieuwagą.

Wszystkie maszyny CNC wymagają odpowiedniego podejścia do pracy z nimi. Jakie wymogi stawia przed nami praca z wypalaką plazmową?

Praca z dowolną maszyną CNC jest pracą wymagającą, zmusza bowiem jej operatora do zachowania ostrożności i koncentracji, a także do unikania możliwych błędów. Pracując z wypalarką plazmową, powinieneś stosować się do zasad takich jak:

  • właściwe skonfigurowanie urządzenia – o ile pracujesz z wypalarką CNC;
  • dbałość o dostateczną ilość miejsca na stanowisku pracy – chodzi tu o miejsce zarówno na samą maszynę, obrabiany materiał, jak i na zarządzanie kablami;
  • dbałość o właściwą wentylację w miejscu pracy wypalarki – prawidłowa wentylacja jest tu elementem koniecznym, współdecydującym o Twoim bezpieczeństwie.

Pamiętaj również, że każdy operator maszyny CNC, w tym również wypalarki (bez względu na to, czy będzie to wypalarka ręczna, półautomatyczna, automatyczna czy sterowana numerycznie), musi być przeszkolony w zakresie używania jej zgodnie z jej przeznaczeniem. Kto może Ci zapewnić podobne przeszkolenie?

Kluczem do bezpiecznej pracy z wypalarką plazmową jest znajomość tego konkretnego urządzenia. W jaki sposób pomożemy Ci ją zdobyć?

Każda z wymienionych wyżej kategorii wypalarek plazmowych stawia przed ich operatorami nieco inne wymagania, oferując jednocześnie nieco inne możliwości. Aby urządzeniami tymi można się było posługiwać nie tylko efektywnie, ale i bezpiecznie, konieczne jest dokładne zapoznanie się z ich indywidualną specyfiką. Jeśli chcesz poznać tę specyfikę i dowiedzieć się, jak wykorzystywać pełnię możliwości nabytego u nas urządzenia, mamy dla Ciebie propozycję szkoleń i kursów CNC dla operatorów wypalarek plazmowych. Na szkoleniach tych dowiesz się wszystkiego o urządzeniach Martex CNC, w tym o zasadach ich bezpiecznego użytkowania. Zapewniamy pełną wiedzę na interesujący Cię temat, a nawet nieco więcej. W końcu nikt nie zna się na wypalarkach plazmowych lepiej niż ich producent.

Free Ebook!

How to create an engineering companies digital workflow

Create a paperless engineering company with full digital compliance. Download your free ebook now.

DOWNLOAD