Kompresory tłokowe | Martex CNC - producent maszyn CNC

Kompresory tłokowe

Sprężarki tłokowe żeliwne

Seria GK (na zbiorniku poziomym)

Kompresory tłokowe: skuteczne zasilanie urządzeń pneumatycznych

Kompresory tłokowe, jakie można zakupić w firmie Martex CNC zaliczają się do urządzeń nowoczesnych, sprawnych i doskonale wywiązujących się ze swojego przeznaczenia. Ich zadaniem jest zasilanie urządzeń pneumatycznych.

Oferowane sprężarki tłokowe można zakupić w kilku wariantach, w zależności od tego, gdzie i w jakim celu będą używane. Na stronie firmowej dokładnie zaprezentowano wszystkie właściwości tego sprzętu, a więc żaden z klientów nie powinien mieć problemu z wyborem odpowiedniego. Często kompresory tłokowe stanowią uzupełnienie innych maszyn, odpowiadających za produkcję sprężonego powietrza. Dwie główne funkcje, jakie dla wskazanych urządzeń przewidział producent kompresorów tłokowych to sprężanie oraz oczyszczanie powietrza. Każda maszyna składa się ze zbiornika, w jakim gromadzi się sprężony gaz oraz z wydajnego silnika. Urządzenia zasilane są prądem sieciowym i działają bez przeszkód w normalnych warunkach pracy. Prosta konstrukcja przekłada się na ich niezawodność i trwałość. Każdy zbiornik zrobiony jest z wysokojakościowej stali, wobec czego nie ma mowy o pęknięciach i ewentualnym rozprężeniu.

Kompresory tłokowe: gwarancja pracy w cichych warunkach

Zaprezentowane kompresory tłokowe przemysłowe to ciche urządzenia. W porównaniu z innymi kompresorami ich poziom głośności jest niewielki. Dzięki temu, że nie wytwarzają hałasu, poprawiają warunki pracy w konkretnym zakładzie. Poza tym nie są szkodliwe dla zdrowia pracowników, co potwierdza zgodność z normami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dodatkowo sprężarki tłokowe zalicza się do urządzeń ekonomicznych, ponieważ ich utrzymanie nie jest drogie. O tym, jaki model wybrać, można dowiedzieć się, zapoznając z opisami poszczególnych urządzeń. Głównie liczy się moc silnika, ponieważ to na podstawie tego parametru można dokładnie dookreślić, czy maszyna spełni w wyznaczonych warunkach wybrane dla niej zadania.

Kompresory tłokowe – czym są i jak działają?

Kompresory tłokowe są jednym z kilku typów kompresorów powszechnie stosowanych do sprężania i dostarczania sprężonego powietrza w różnych zastosowaniach przemysłowych i rzemieślniczych. Cechą wyróżniającą kompresory tłokowe jest ich budowa, a także zasada działania. Standardowy kompresor tłokowy składa się z silnika, tłoka lub tłoków, z cylindrów, zaworów ssących i wylotowych, zbiornika powietrza oraz z układu smarowania.

Zasada działania kompresorów tłokowych wykorzystuje ruch tłoka. Gdy tłok porusza się w dół, powietrze jest zasysane do cylindra poprzez otwarty zawór ssący. Następnie, podczas ruchu powrotnego tłoka (w górę), zassane powietrze zostaje sprężone i wypchnięte przez otwarty zawór wylotowy do zbiornika powietrza lub bezpośrednio do układu. Tak sprężone powietrze gotowe jest do wykorzystania m.in. do:

  • napędzania narzędzi pneumatycznych,
  • malowania,
  • piaskowania,
  • napędzania maszyn,
  • w wielu innych aplikacjach wykorzystujących sprężone powietrze.

Układ smarowania każdego kompresora do prawidłowego działania wymaga właściwego oleju. Jaki olej do kompresora tłokowego należy wybrać? Do kompresorów tłokowych zalecane są specjalne oleje kompresorowe, przygotowane do pracy w wysokich temperaturach, wysokich ciśnieniach i na poziomie obciążenia typowego dla kompresorów tłokowych. Oleje te muszą mieć właściwości smarujące, chłodzące i uszczelniające, zapewniając optymalne funkcjonowanie tłoków, cylindrów i innych elementów kompresora. Co najważniejsze, olej do kompresora tłokowego powinien być zawsze zgodny z zaleceniami producenta tego kompresora.

Kompresory tłokowe – ich rodzaje i pojemności

Jednym z głównych podziałów kompresorów tłokowych jest podział ze względu na ilość posiadanych przez nie tłoków. Zgodnie z nim możemy rozpoznać:

  • kompresory 1-tłokowe – posiadające tylko jeden tłok poruszający się w cylindrze. Są to zwykle małe kompresory o niedużej wydajności sprężonego powietrza;
  • kompresory 2-tłokowe – urządzenia te posiadają dwa tłoki mogące poruszać się równocześnie lub naprzemiennie. Zapewniają większą wydajność i stabilność działania w porównaniu z kompresorami jednotłokowymi;
  • kompresory wielotłokowe – do tej kategorii zaliczamy zarówno kompresory 3-tłokowe, jak i kompresory 4-tłokowe. Urządzenia te posiadają trzy lub więcej tłoków, a stosowane są w dużych instalacjach przemysłowych wymagających bardzo dużej wydajności i wysokiego ciśnienia sprężonego powietrza.

Kolejnym wyróżnikiem mogącym decydować o wyborze konkretnego kompresora tłokowego jest pojemność jego zbiornika. W naszej ofercie znajdziesz kompresory ze zbiornikami od 50 do 500 l, w tym m.in. kompresor 3-tłokowy 100 l czy kompresor 3-tłokowy 200 l. Wybierając odpowiedni dla siebie kompresor tłokowy, musisz pamiętać, że pojemność jego zbiornika wpływa na stabilność dostaw sprężonego powietrza, ilość cykli pracy kompresora oraz na częstotliwość jego rozruchu. Pojemność zbiornika nie wpływa natomiast znacząco na serwisowanie urządzenia. Ewentualna naprawa kompensatorów tłokowych również przebiegać będzie podobnie, bez względu na ich pojemność.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

    Zapoznałem się z Polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych. Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane w celu realizacji Twojego zapytania według zasad zawartych w dokumencie pod nazwą: Polityka prywatności.