Sprężarki tłokowe żeliwne
Seria GK (na zbiorniku poziomym)
Kompresory tłokowe: skuteczne zasilanie urządzeń pneumatycznych
Kompresory tłokowe, jakie można zakupić w firmie Martex CNC zaliczają się do urządzeń nowoczesnych, sprawnych i doskonale wywiązujących się ze swojego przeznaczenia. Ich zadaniem jest zasilanie urządzeń pneumatycznych.
Oferowane sprężarki tłokowe można zakupić w kilku wariantach, w zależności od tego, gdzie i w jakim celu będą używane. Na stronie firmowej dokładnie zaprezentowano wszystkie właściwości tego sprzętu, a więc żaden z klientów nie powinien mieć problemu z wyborem odpowiedniego. Często kompresory tłokowe stanowią uzupełnienie innych maszyn, odpowiadających za produkcję sprężonego powietrza. Dwie główne funkcje, jakie dla wskazanych urządzeń przewidział producent kompresorów tłokowych to sprężanie oraz oczyszczanie powietrza. Każda maszyna składa się ze zbiornika, w jakim gromadzi się sprężony gaz oraz z wydajnego silnika. Urządzenia zasilane są prądem sieciowym i działają bez przeszkód w normalnych warunkach pracy. Prosta konstrukcja przekłada się na ich niezawodność i trwałość. Każdy zbiornik zrobiony jest z wysokojakościowej stali, wobec czego nie ma mowy o pęknięciach i ewentualnym rozprężeniu.
Kompresory tłokowe: gwarancja pracy w cichych warunkach
Zaprezentowane kompresory tłokowe przemysłowe to ciche urządzenia. W porównaniu z innymi kompresorami ich poziom głośności jest niewielki. Dzięki temu, że nie wytwarzają hałasu, poprawiają warunki pracy w konkretnym zakładzie. Poza tym nie są szkodliwe dla zdrowia pracowników, co potwierdza zgodność z normami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dodatkowo sprężarki tłokowe zalicza się do urządzeń ekonomicznych, ponieważ ich utrzymanie nie jest drogie. O tym, jaki model wybrać, można dowiedzieć się, zapoznając z opisami poszczególnych urządzeń. Głównie liczy się moc silnika, ponieważ to na podstawie tego parametru można dokładnie dookreślić, czy maszyna spełni w wyznaczonych warunkach wybrane dla niej zadania.
Kompresory tłokowe – czym są i jak działają?
Kompresory tłokowe są jednym z kilku typów kompresorów powszechnie stosowanych do sprężania i dostarczania sprężonego powietrza w różnych zastosowaniach przemysłowych i rzemieślniczych. Cechą wyróżniającą kompresory tłokowe jest ich budowa, a także zasada działania. Standardowy kompresor tłokowy składa się z silnika, tłoka lub tłoków, z cylindrów, zaworów ssących i wylotowych, zbiornika powietrza oraz z układu smarowania.
Zasada działania kompresorów tłokowych wykorzystuje ruch tłoka. Gdy tłok porusza się w dół, powietrze jest zasysane do cylindra poprzez otwarty zawór ssący. Następnie, podczas ruchu powrotnego tłoka (w górę), zassane powietrze zostaje sprężone i wypchnięte przez otwarty zawór wylotowy do zbiornika powietrza lub bezpośrednio do układu. Tak sprężone powietrze gotowe jest do wykorzystania m.in. do:
- napędzania narzędzi pneumatycznych,
- malowania,
- piaskowania,
- napędzania maszyn,
- w wielu innych aplikacjach wykorzystujących sprężone powietrze.
Układ smarowania każdego kompresora do prawidłowego działania wymaga właściwego oleju. Jaki olej do kompresora tłokowego należy wybrać? Do kompresorów tłokowych zalecane są specjalne oleje kompresorowe, przygotowane do pracy w wysokich temperaturach, wysokich ciśnieniach i na poziomie obciążenia typowego dla kompresorów tłokowych. Oleje te muszą mieć właściwości smarujące, chłodzące i uszczelniające, zapewniając optymalne funkcjonowanie tłoków, cylindrów i innych elementów kompresora. Co najważniejsze, olej do kompresora tłokowego powinien być zawsze zgodny z zaleceniami producenta tego kompresora.
Kompresory tłokowe – ich rodzaje i pojemności
Jednym z głównych podziałów kompresorów tłokowych jest podział ze względu na ilość posiadanych przez nie tłoków. Zgodnie z nim możemy rozpoznać:
- kompresory 1-tłokowe – posiadające tylko jeden tłok poruszający się w cylindrze. Są to zwykle małe kompresory o niedużej wydajności sprężonego powietrza;
- kompresory 2-tłokowe – urządzenia te posiadają dwa tłoki mogące poruszać się równocześnie lub naprzemiennie. Zapewniają większą wydajność i stabilność działania w porównaniu z kompresorami jednotłokowymi;
- kompresory wielotłokowe – do tej kategorii zaliczamy zarówno kompresory 3-tłokowe, jak i kompresory 4-tłokowe. Urządzenia te posiadają trzy lub więcej tłoków, a stosowane są w dużych instalacjach przemysłowych wymagających bardzo dużej wydajności i wysokiego ciśnienia sprężonego powietrza.
Kolejnym wyróżnikiem mogącym decydować o wyborze konkretnego kompresora tłokowego jest pojemność jego zbiornika. W naszej ofercie znajdziesz kompresory ze zbiornikami od 50 do 500 l, w tym m.in. kompresor 3-tłokowy 100 l czy kompresor 3-tłokowy 200 l. Wybierając odpowiedni dla siebie kompresor tłokowy, musisz pamiętać, że pojemność jego zbiornika wpływa na stabilność dostaw sprężonego powietrza, ilość cykli pracy kompresora oraz na częstotliwość jego rozruchu. Pojemność zbiornika nie wpływa natomiast znacząco na serwisowanie urządzenia. Ewentualna naprawa kompensatorów tłokowych również przebiegać będzie podobnie, bez względu na ich pojemność.
ZAPYTAJ O OFERTĘ
FAQ
Atutami kompresorów tłokowych są bez wątpienia – stosunkowo niska cena, dostępność, a także bezproblemowa obsługa oraz serwisowanie. Co więcej, koszt części zamiennych do tych urządzeń również nie jest wygórowany. Kompresory tłokowe nie potrzebują także zbyt dużych nakładów energii z uwagi na możliwość pracy w trybie start/stop.
- Niska cena – kompresory tłokowe są nawet do 50% tańsze od urządzeń śrubowych podobnej klasy.
- Niższe koszty zużycia energii przy mniej intensywnym wykorzystaniu (kompresory tłokowe pracują bez biegu jałowego, co może wpłynąć na obniżenie kosztów ich eksploatacji).
- Prosta obsługa i bezproblemowe serwisowanie.
Wybór odpowiedniego kompresora powinien zależeć w głównej mierze od jego zastosowania oraz specyfiki pracy, a także od oczekiwań co do konserwacji urządzenia. Pod uwagę należy wziąć moc silnika, zasilanie, mobilność i poziom hałasu generowanego przez kompresor. Warto również pamiętać, że parametry wydajności urządzenia, czyli objętość przepływu powietrza (w litrach na minutę lub metrach sześciennych na minutę) oraz ciśnienie sprężonego powietrza (wyrażane w barach) są kluczowe dla wydajności oraz jakości pracy kompresora.
Kompresory tłokowe to sprawdzone rozwiązanie dla zakładów rzemieślniczych, warsztatów oraz przedsiębiorstw produkcyjnych. Optymalny czas pracy tego typu urządzenia wynosi od 60 do 70%, co wydaje się najlepszym wyborem dla przedsiębiorstw o nierównomiernym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze o ciśnieniu do 10 bar. W przypadku konieczności zastosowania wyższego ciśnienia idealnym rozwiązaniem będą tłokowe kompresory doprężające, które zapewniają możliwość podniesienia poziomu ciśnienia sieciowego do 45 barów.
Pojemność zbiornika to istotny czynnik decydujący o wyborze konkretnego kompresora tłokowego. W naszej ofercie znajdują się urządzenia ze zbiornikami o pojemności od 50 do 500 l. Należy pamiętać, że pojemność zbiornika kompresora rzutuje na regularność dostaw sprężonego powietrza, ilość cykli pracy urządzenia, a także częstotliwość jego rozruchu.
Pojemność zbiornika kompresora tłokowego dobiera się tak, aby zapewnić mu nieco więcej sprężonego powietrza, niż jest to konieczne do konkretnego zastosowania. Zbyt mała pojemność zbiornika będzie skutkować koniecznością częstego napełniania urządzenia. Z kolei zbyt duża pojemność zwiększy ciężar kompresora, zmniejszając tym samym jego mobilność.
Kompresory do zastosowań przemysłowych wymagają niejednokrotnie zbiorników o pojemności setek litrów. W takiej sytuacji warto wybrać urządzenie bez zbiornika i zaopatrzyć je w zbiornik buforowy o większej pojemności. Do zastosowań domowych w zupełności wystarczy kompresor tłokowy o pojemności zbiornika do 50 litrów.
Olej krążący w układzie smarowania każdego kompresora zapewnia mu prawidłową pracę w każdych warunkach. Do urządzeń tłokowych przeznaczone są specjalne oleje kompresorowe, doskonale sprawdzające się w wysokich temperaturach, przy wysokich ciśnieniach i na poziomie obciążenia typowego dla kompresorów tłokowych. Tego typu oleje posiadają odpowiednie właściwości smarujące, chłodzące i uszczelniające, gwarantując optymalną pracę tłoków, cylindrów i innych kluczowych elementów kompresora. Należy zawsze pamiętać, że olej do kompresora tłokowego musi być zgodny z zaleceniami producenta urządzenia.