Spis treści
Przecinarka plazmowa to nowoczesne urządzenie, które w bardzo dużym stopniu ułatwia wykonywanie wielu prac. Producenci ciągle starają się udoskonalać ten sprzęt i wykorzystywać nowe technologie, które zoptymalizują jego działanie. Aby zrozumieć, w jaki sposób ulepszane są obecnie przecinarki plazmowe, trzeba jednak najpierw poznać ich budowę i zasady działania.
Jak działa przecinarka plazmowa?
Do wykonywania pracy, jaką jest przecinanie metalu, wykorzystywane są różne narzędzia. Każde z nich cechuje się innymi właściwościami i może sprawdzić się w określonych sytuacjach. Gdy jednak zależy nam na jak najwydajniejszej pracy, warto postawić na nowoczesne rozwiązania. Przykładem jednego z najbardziej zaawansowanych narzędzi wykorzystywanych do cięcia metalu jest przecinarka plazmowa. Jaka technologia pozwala na jej działanie?
Przecinarka plazmowa do metalu wykorzystuje plazmę, czyli przewodzącą prąd elektryczny zjonizowaną materię przypominającą gaz. Aby urządzenie to mogło działać, niezbędny jest więc dopływ prądu oraz gazu, którym najczęściej jest sprężone powietrze. W celu jego dostarczenia może konieczne być stosowanie zewnętrznych urządzeń – nie wymaga tego jednak przecinarka plazmowa z kompresorem, która potrzebuje jedynie podłączenia do zasilania. Sam proces cięcia odbywa się przy pomocy łuku elektrycznego, który pojawia się między elektrodą a przecinanym materiałem. Z tego właśnie powodu przecinarka plazmowa może być wykorzystywana jedynie do cięcia materiałów przewodzących prąd, takich jak stal czy aluminium.
Przecinarka plazmowa to urządzenie, które może w ogromnym stopniu przyspieszyć wykonywanie pracy. Z tego powodu sprzęt ten przydaje się nie tylko w profesjonalnych zakładach produkcyjnych, ale również w domowych warsztatach. Inwestycja w to urządzenie może się bardzo szybko zwrócić – cięcie z jego pomocą jest bowiem łatwe i nie wiąże się ze zbyt dużymi kosztami. Każda przecinarka wymaga jednak niekiedy wymiany niektórych elementów. Z czego to jednak wynika?
Przecinarka plazmowa do metalu – wymiana elementów eksploatacyjnych
Częściami eksploatacyjnymi w każdej przecinarce plazmowej są między innymi elektrody i dysze. Elementy te wypalają się podczas używania urządzenia, przez co muszą być one regularnie wymieniane. To, przez jaki czas elektrody i dysze zachowają sprawność, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim ważna jest jakość samego urządzenia i zastosowanych materiałów. W przypadku najtańszych przecinarek plazmowych, konieczne może być bardzo częste wymienianie tych elementów, co w dużym stopniu podniesie koszty eksploatacji. Na żywotność podzespołów wpływ mają jednak także parametry wykorzystywanego powietrza. Im jest ono czystsze i bardziej odwodnione, tym mniejsze jest ryzyko przedwczesnego zużycia komponentów urządzenia.
Nowe technologie wykorzystywane w przecinarkach plazmowych
Aby w jak największym stopniu ułatwić pracę przy użyciu przecinarki plazmowej oraz sprawić, że konkretne elementy nie będą tak szybko się zużywały, producenci przy wytwarzaniu tych urządzeń stosują najnowsze technologie. Jakie jednak konkretne rozwiązania wykorzystują nowoczesne przecinarki plazmowe? W celu przedłużenia żywotności elementów eksploatacyjnych stosuje się między innymi specjalnie zaprojektowane palniki, które gwarantują nie tylko bardzo wysoką efektywność pracy, ale również odporność na ciepło. Przykładem mogą być Palniki Duramax™, zastosowane między innymi w przecinarce Hypertherm Powermax 105 SYNC.
Rozwiązaniem, które w bardzo dużym stopniu pozwala zoptymalizować pracę zakładów produkcyjnych, jest technologia LongLife®. Wykorzystujące to rozwiązanie urządzenia, takie jak przecinarka plazmowa CNC MAXPRO200, są zasilane dwoma gazami i umożliwiają znacznie szybsze cięcie. Co jednak równie ważne, zastosowanie tej technologii pozwala w bardzo dużym stopniu zwiększyć trwałość materiałów eksploatacyjnych.
Wykorzystanie nowych rozwiązań technologicznych pozwala także na zwiększenie precyzji cięcia. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych materiałów eksploatacyjnych, takich jak Hypertherm FineCut®, możliwe jest uzyskanie bardzo wąskiej szczeliny przy zachowaniu stabilnego łuku. Pozwala to na precyzyjne wycinanie skomplikowanych kształtów.
Producenci przecinarek plazmowych ciągle pracują nad opracowywaniem nowszych rozwiązań, które pozwalają na zwiększenie wydajności pracy. Urządzeniami, które wykorzystują nowe technologie, powinny zainteresować się szczególnie osoby, którym zależy na jak największym zoptymalizowaniu procesu cięcia, przyspieszeniu realizacji zleceń i tym samym maksymalizacji zysków.