Jakie możliwości daje profesjonalna przecinarka plazmowa do metalu? W jaki sposób należy ciąć plazmą metal o różnej grubości? | Martex CNC - producent maszyn CNC

Jakie możliwości daje profesjonalna przecinarka plazmowa do metalu? W jaki sposób należy ciąć plazmą metal o różnej grubości?

Choć sam proces cięcia metalu za pomocą plazmy powietrznej znany jest od wielu lat, dopiero od niedawna umożliwiające jego przeprowadzenie urządzenia – przecinarki plazmowe do metalu – zaczęły zyskiwać prawdziwą popularność. Po części jest to zasługa dopracowywania tej technologii, a także spadających cen samych wycinarek. Najważniejsze, że teraz plazma do cięcia metalu stanowi obowiązkowe wyposażenie każdego szanującego się warsztatu. O ile jego właściciel wie, jak taką przecinarką należy się posługiwać. A jak należy to robić?

Czym jest przecinarka plazmowa do metalu? Dlaczego urządzenie to powinno się znaleźć na wyposażeniu każdego nowoczesnego warsztatu?

Na początek nieco teorii, czyli przypomnienie z jakim urządzeniem i z jakim procesem mamy do czynienia. Przecinarka plazmowa jest urządzeniem, które w żargonie warsztatowym bywa określane mianem odwrotnej spawarki. W spawarce mamy nagrzewający materiał łuk elektryczny, spoiwo oraz gazy osłonowe, które razem w procesie spawania tworzą spoinę. W przypadku omawianej tu maszyny do cięcia metalu również mamy łuk elektryczny rozgrzewający materiał i również jest sprężony gaz (czy raczej mieszanina gazów), ale efekt otrzymujemy odwrotny. Materiał rozgrzewany jest w celu jego przecięcia, a gazy wydmuchują jego roztopione fragmenty. Tak powstaje cięcie z użyciem wycinarki plazmowej.

A co możemy ciąć za pomocą plazmy? Praktycznie każdy materiał, który przewodzi prąd. Najczęściej wykorzystywana jest do cięcia najróżniejszych metali (stąd nazwa „przecinarka plazmowa do metalu”) i ich stopów, głównie stali różnego typu, ale dobra przecinarka poradzi sobie bez problemu np. z aluminium, choć podczas samego cięcia zawsze należy uwzględnić właściwości fizyczne obrabianego w ten sposób materiału.

Jak prawidłowo posługiwać się plazmą do cięcia metalu? Jakich zasad w pracy z taką wycinarką plazmową należy przestrzegać?

Jedną z podstawowych zasad cięcia plazmą jest właściwy dobór urządzenia do czekającego Cię zadania. Nieprzypadkowo w naszej ofercie znajdziesz kilka różnych modeli przecinarek do metalu, z których każda posiada w swoim opisie informację o zalecanej grubości ciętego materiału. I tak:

  • jeśli zakładasz pracę wyłącznie z cienkimi blachami, do grubości 10 mm, wybierz model Hypertherm Powermax 45A;
  • dla cięcia materiałów o średniej grubości, bliższej 30 mm, powinieneś postawić na model Hypertherm Powermax 85 SYNC;
  • nasza przecinarka plazmowa Hypertherm Powermax 125 A to propozycja dla tych, którzy przygotowują się do obróbki naprawdę grubych warstw metali mierzących nawet 44 mm.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Koniecznie o samej technice wykonywania cięcia. Technika jest tu bowiem drugim z filarów odpowiedzialnych za to, z jakim materiałem będziesz się mógł uporać i jak gładkie będzie samo cięcie. Aby było to cięcie jak najbardziej zbliżone do ideału, musisz pamiętać o:

  • doborze dystansu dyszy przecinarki plazmowej od ciętego metalu oraz kącie padania strumienia plazmy;
  • tempie przesuwania dyszy i samego strumienia plazmy;
  • płynności ruchu.

Każdy z tych elementów odbija się ostatecznie na efekcie końcowym, a więc na gładkości cięcia i ilości ewentualnej pracy niezbędnej do wyrównania ciętych krawędzi. Obowiązujące tu zasady można poznać dzięki naszym poradnikom, a także prowadzonym przez nas szkoleniom i kursom CNC dla operatorów wypalarek plazmowych. Ostatecznie jednak najważniejsza będzie praktyka przyczyniająca się do nabrania doświadczenia w pracy z taką profesjonalną maszyną do cięcia metalu. A to można zdobyć wyłącznie z czasem. Dzięki naszym szkoleniom będziesz tego czasu potrzebował po prostu znacząco mniej.

Po czym rozpoznasz dobrą maszynę do cięcia metalu? W jaką przecinarkę warto zainwestować, a jaką lepiej omijać z daleka?

Przy wyborze przecinarki plazmowej do metalu z całą pewnością nie powinieneś się kierować wyłącznie ceną. Wybór najtańszych przecinarek wcale bowiem nie oznacza wyboru najniższych kosztów eksploatacji urządzenia. Stawiając na niską cenę, bardzo łatwo wpaść w pułapkę kosztów generowanych chociażby przez części eksploatacyjne, które w przecinarkach ulegają regularnemu zużyciu (dysze i elektrody) i liczy się nie tylko koszt zakupu odpowiednich zamienników, ale i ich dostępność. W przypadku najtańszych maszyn okazuje się często, że problem jest zarówno z dostępnością, jak i z cenami, gdyż zamiast pojedynczych dysz i elektrod istnieje możliwość zakupu wyłącznie całego ich zestawu, który to zestaw jest tak rozbudowany, że nie ma co liczyć na to, iż kiedykolwiek zostanie w całości wykorzystany. Materiały eksploatacyjne do przecinarek plazmowych Hypertherm są szeroko dostępne, doskonałej jakości i zawsze w formie korzystnej dla użytkowników.

Free Ebook!

How to create an engineering companies digital workflow

Create a paperless engineering company with full digital compliance. Download your free ebook now.

DOWNLOAD