Zasady BHP przy pracy na wycinarkach plazmowych | Blog Martex CNC ...

Zasady BHP przy pracy na wycinarkach plazmowych

Wypalarki plazmowe to nowoczesne urządzenia gwarantujące szybkość pracy, a także jej niezawodność. Aby jednak rzeczywiście tak było, muszą być w prawidłowy sposób obsługiwane, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jak w praktyce wyglądają zasady BHP przy pracy na wycinarkach plazmowych oraz o czym muszą pamiętać operatorzy takich urządzeń? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Stosowanie się do zasad wskazanych przez producenta

Przecinarka plazmowa to wspólne określenie zastosowane dla wielu urządzeń różniących się oczywiście stopniem zaawansowania, a także technologią i komponentami. Z tego też powodu przed rozpoczęciem użytkowania kluczowe jest przeszkolenie pracownika tak, aby korzystał on z danego sprzętu w zalecany przez producenta sposób. Istotne jest też to, aby podczas obróbki zawsze używał oryginalnego wyposażenia dostarczanego przez producenta konkretnej wycinarki plazmowej. Pozwoli to uniknąć nie tylko potencjalnej awarii urządzenia, ale też zminimalizować ryzyko niebezpiecznej sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu.

Z naszego bloga dowiesz się też, jak działają przecinarki plazmowe oraz jak wybrać odpowiednie urządzenie do pracy.

Zastosowanie odzieży ochronnej

Jedną z najważniejszych zasad BHP przy pracy na wycinarkach plazmowych jest korzystanie z odzieży ochronnej. Musi ona obejmować takie elementy wyposażenia jak:

  • rękawice,
  • obuwie ochronne,
  • kask,
  • czapka spawalnicza,
  • maska spawalnicza.

Dlaczego wszystkie przedmioty zabezpieczające ciało są tak istotne i nigdy nie można o nich zapominać? W praktyce wynika to z tego, że podczas procesu cięcia emitowane jest promieniowanie ultrafioletowe, które może doprowadzić do poparzenia skóry. Może być ono równie silne, co oparzenia od promieni słonecznych, takiego ryzyka nie wolno więc ignorować. Odzież ochronna jest więc absolutnie obowiązkowa.

Minimalizacja ryzyka porażenia prądem

Ryzyko w przypadku użytkowania takich urządzeń może wynikać też z porażenia prądem, jednak dzięki stosowaniu się do zasad BHP można je zminimalizować. Kluczowym aspektem jest to, aby cięcia plazmą nie dokonywać w przypadku podwyższonej wilgotności powietrza. Tutaj ogromną rolę odgrywa więc przede wszystkim przygotowanie zakładu obróbki do wykonywania tego typu czynności tak, aby warunki w nim panujące były dostosowane do użytku wycinarek.

Zasady BHP wskazują też, że aby uniknąć porażenia prądem, przed przystąpieniem do użytkowania urządzenia skontrolować, czy przewody nie posiadają śladów uszkodzenia, a także czy do elementów wykonanych z metalu podłączony jest tzw. przewód masowy.

Ochrona przed zatruciem dymem

Podczas cięcia plazmowego powstają dodatkowo szkodliwe dla zdrowia gazy oraz opary. Zasady BHP przy pracy na wycinarkach plazmowych wskazują więc na konieczność zagwarantowania niezawodnego systemu wentylacji, aby efektywnie je usuwać. Takie rozwiązanie musi zostać zastosowane zwłaszcza wtedy, gdy cięcie odbywa się w pomieszczeniu zamkniętym. Wówczas konieczne są wyciągi dymowe, które muszą być oczywiście regularnie sprawdzane pod kątem ich drożności.

Odpowiedzialność pracownika i pracodawcy

Na uwadze trzeba mieć także to, że bezpieczeństwo pracy na wycinarce plazmowej to rezultat zarówno odpowiedniego przystosowania zakładu i zakupienia wysokiej jakości oraz bezpiecznego sprzętu (rola przedsiębiorstwa), jak i wynik zaangażowania pracownika. Ten ostatni musi mieć świadomość o źródłach ryzyka związanych z pracą na wycinarkach plazmowych, a także wiedzę o metodach, dzięki którym możliwe będzie zminimalizowanie takiego niebezpieczeństwa. Na szczęście jest to możliwe, wymaga jednak ciągłego zaangażowania, a także odpowiedzialności w przypadku wykonywania zadań na takich urządzeniach.

Zasady BHP przy pracy na wycinarkach plazmowych obejmują jak widać wiele różnych aspektów, od przygotowania do pracy urządzenia, jak i samego operatora, który musi mieć na sobie przede wszystkim odpowiedni strój ochronny. Musi być też we właściwy sposób przeszkolony, aby wiedzieć, w jaki sposób obsługiwać tego typu urządzenia.

Jeśli szukasz niezawodnych przecinarek plazmowych, sprawdź oferowane przez nas urządzenia!

Twój partner w drodze do sukcesu

Martex CNC

Jesteśmy liderem rynku maszyn CNC oraz autoryzowanym przedstawicielem Hypertherm. Zapraszamy na prezentację do siedziby firmy

Kontakt
Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.