Frezowanie CNC w branży reklamowej. Jaką rolę odgrywa? | Blog Martex CNC ...

Frezowanie CNC w branży reklamowej

Wróć do wpisów

Frezowanie CNC daje możliwość uzyskania elementów o różnych kształtach, nawet bardzo wymyślnych. Obrabiarki są sterowane numerycznie, czyli za pomocą programu komputerowego. Dzięki temu kształtowanie przedmiotów odbywa się w sposób niezwykle precyzyjny i powtarzalny. Taka metoda obróbki jest chętnie wykorzystywana w branży reklamowej. Sprawdź, dlaczego cieszy się tak dużą popularnością.

Frezowanie CNC – charakterystyka metody

Frezowanie jest jedną z metod obróbki skrawaniem. To oznacza, że kształtowany przedmiot jest poddawany działaniu frezu, który usuwa z niego zbędny materiał, nadając pożądany kształt. Frezowanie CNC, w odróżnieniu od wykonywanego ręcznie, jest prowadzone przy użyciu maszyn sterowanych numerycznie. Programista wprowadza do komputera odpowiedni algorytm, zgodnie z którym maszyna wykonuje konkretne ruchy bez konieczności ingerencji operatora.

Zaletą stosowania frezarek CNC jest przede wszystkim bardzo wysoka precyzja – niemożliwa do osiągnięcia podczas pracy ręcznej. Ponadto dzięki tej metodzie można uzyskać:

 • powtarzalny proces produkcji,
 • wysoką wydajność,
 • możliwość tworzenia bardzo skomplikowanych form,
 • wysoki poziom bezpieczeństwa obróbki.

To sprawia, że obróbka przy użyciu maszyn sterowanych numerycznie jest wykorzystywana w wielu różnych branżach, także w reklamie. Frezowanie CNC służy tam przede wszystkim do wykonywania materiałów marketingowych takich jak szyldy, banery czy litery blokowe.

Do czego wykorzystuje się frezowanie CNC w reklamie?

Frezowanie CNC jest procesem uniwersalnym, co sprawia, że jego zastosowanie jest niemal nieograniczone. Korzystają z niego różne branże, także reklamowa. Choć marketing w dzisiejszych czasach w dużej mierze prowadzony jest w sieci, tradycyjne formy identyfikacji wizualnej wciąż są bardzo popularne. Szyldu nad wejściem do sklepu lub restauracji czy baneru reklamowego nie da się zastąpić nawet najbardziej skuteczną kampanią prowadzoną on-line.

Frezowanie CNC w reklamie jest bardzo cenione, ponieważ pozwala na obrabianie wszelkiego typu materiałów – metalu, drewna i tworzyw sztucznych. Nie ma także ograniczeń dotyczących rozmiaru elementów poddawanych obróbce. Frezowanie CNC w branży reklamowej sprawdza się więc zarówno do tworzenia dużej liczby małych gadżetów, które można rozdać klientom, jak i do przygotowywania banerów o pokaźnych wymiarach.

Ważne jest także to, że dzięki zastosowaniu takiej metody obróbki można uzyskiwać dowolne kształty, także te skomplikowane. W branży reklamowej jest to szczególnie istotne, ponieważ bardzo często liczy się to, by dany element się wyróżniał i przykuwał wzrok odbiorców.

Frezowanie CNC w branży reklamowej wykorzystuje się więc do tworzenia:

 • reklam przestrzennych,
 • banerów i szyldów,
 • liter blokowych,
 • reklam zewnętrznych o różnych formach.

Możliwości w doborze kształtów, wymiarów i materiałów są niemal nieograniczone, z czego chętnie korzystają projektanci takich elementów.

Frezowanie CNC w branży reklamowej – rodzaj maszyn CNC

Frezowanie CNC wykonuje się przy użyciu frezarek sterowanych numerycznie. Te urządzenia mogą jednak przybierać wiele różnych form, dlatego do konkretnego zadania wykorzystuje się maszyny o pożądanych funkcjach i parametrach.
Jednym z popularnych typów frezarek CNC wykorzystywanych w branży reklamowej są plotery CNC. Są to urządzenia nazywane także stołami do frezowania – ze względu na swój kształt. Służą między innymi do wycinania, nacinania, wiercenia, grawerowania. Urządzeń działających w płaszczyźnie 2D można używać do kształtowania płyt z:

 • tworzyw sztucznych,
 • aluminium,
 • folii,
 • kartonu,
 • papieru.

Natomiast wersje przestrzenne, czyli 3D, dają znacznie większe możliwości. Można z ich pomocą tworzyć makiety trójwymiarowe, modelować płaskorzeźby oraz stosować je do termoformowania.

Plotery frezujące są dostępne w wielu wariantach, dlatego bez trudu można dopasować dany model do swoich potrzeb. Są to urządzenia, które idealnie sprawdzają się podczas frezowania CNC w branży reklamowej ze względu na wszechstronność działania i niespotykaną wręcz precyzję obróbki.

Twój partner w drodze do sukcesu

Martex CNC

Jesteśmy liderem rynku maszyn CNC oraz autoryzowanym przedstawicielem Hypertherm. Zapraszamy na prezentację do siedziby firmy

Kontakt
Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.