Zalety cięcia stali wycinarką plazmową | Martex CNC - producent maszyn CNC ...

Zalety cięcia stali wycinarką plazmową

Przecinarka plazmowa to urządzenie dysponujące potężną materią, która przypomina gaz, ale odróżnia ją wyższa jonizacja cząstek – jest to plazma. W jej skład wchodzą zarówno cząstki obojętne, jak i naładowane elektrycznie. Przez wielu nazywana jest czwartym stanem skupienia, który do rozdzielania materiału używa łuku plazmowego. Dla Twojej firmy oznacza to wiele możliwości cięcia.

Przecinarka plazmowa – zalety

Plazma służy głównie do cięcia blach, ale stosuje się ją także w przypadku rur, siatki czy kształtowników. Urządzenie zapewnia dużą szybkość cięcia, a przy tym może poradzić sobie z materiałami o grubości aż do 150 mm. Precyzyjne sterowanie i dynamiczny napęd mają mały wpływ na strukturę materiału podlegającego działaniom, co ogranicza dodatkową obróbkę.

Zalety przecinarki plazmowej:

  • pozwala na cięcie każdego materiału przewodzącego prąd;
  • palnik umożliwia wykonywanie różnych cięć, m.in. ukosowienie, cięcie szablonowe, cięcie wielu blach jednocześnie, żłobienie;
  • niski koszt cięcia;
  • duża dynamika cięcia;
  • cięcie bez podgrzewania;
  • mała szczelina cięcia;
  • wąska strefa wpływu cięcia.

Istnieją również inne zalety cięcia plazmowego jak oszczędność czasu czy wysoka sprawność działania w porównaniu chociażby do przecinarek tlenowo-gazowych. Warto zaznaczyć, że w praktyce plazmę najczęściej wykorzystuje się do cięcia stali nierdzewnej, stali czarnej i aluminium.

Niekwestionowanym atutem wycinarek plazmowych jest prostota obsługi. W Martex CNC można liczyć na wydajne urządzenia, a także na szkolenie pracowników, co ułatwia wdrożenie nowego sprzętu w Twojej firmie. Jednocześnie masz do dyspozycji pomoc techniczną 24/7. Jest ona dostępna również zdalnie, a to pozwala ograniczyć ryzyko przestojów w pracy.

Przecinarka plazmowa – wady

Przecinarka plazmowa ma swoje wady jak każde inne urządzenie do cięcia stali. Dlatego przed decyzją o zakupie, najlepiej zapoznać się z pełną specyfikacją sprzętu. Na jej podstawie zdecydujesz, który sprzęt najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie w kontekście najczęściej obrabianego materiału.

Wady cięcia plazmą:

  • duży hałas – nie ma znaczenia w przypadku cięcia pod wodą;
  • duża emisja dymów i gazów w trakcie pracy;
  • silne promieniowanie.

Warto zaznaczyć, że zalety cięcia plazmowego górują nad jego wadami. Dla przykładu nowoczesne palniki mają samocentrujące się elektrody i dysze, co zwiększa ich niezawodność oraz wytrzymałość.

Istnieją także różne rodzaje konstrukcji palników, zapewniające wysoką jakość i szybkość cięcia przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów takiego zadania. Dla Twojego biznesu to ważna przewaga nad konkurencją, która korzysta z przestarzałych rozwiązań.

Zalety cięcia plazmowego w porównaniu z palnikiem gazowym

Palniki gazowe to jedna z najstarszych technologii cięcia metalem i obecnie obserwuje się schyłek jej popularności. Mimo tego w mniejszych firmach nadal stosuje się tego rodzaju rozwiązania. Mniej zaawansowane technologicznie warsztaty stawiają na palniki gazowe, które nie wymagają podłączenia do źródła energii.

Mają one jednak pewne ograniczenia. Palniki gazowe pozwalają na obróbkę wyłącznie tych stopów, które zawierają żelazo. Przecinarka plazmowa nie stwarza takich problemów. Poradzi sobie ze wszystkimi stopami co palnik gazowy, a dodatkowo rozdzieli m.in. stal nierdzewną i aluminium, które nie podlegają obróbce tlenowej.

Technologia plazmowa to z pewnością duża szybkość cięcia. Od 1,5x szybciej w przypadku grubej blachy do aż kilkunastu przy cienkiej blasze w porównaniu z palnikiem gazowym. Co więcej, cięcie gazem zostawia nierówne krawędzie, które często są zanieczyszczone kożuchem.

Zalety przecinarki plazmowej w porównaniu z laserem

Technologia laserowa zapewni Twojej firmie idealnie gładkie krawędzie. Jednak w porównaniu do plazmy to droższe rozwiązanie pod kątem zakupu sprzętu i kosztów eksploatacji. Przecinarka plazmowa potrafi być dziesięciokrotnie tańsza, a przy tym generować kilkuset mniejsze zużycie energii w porównaniu z laserem. Cena plazmy oraz jej wydajność sprawiają, że to dobre rozwiązanie do małych i średnich warsztatów, które stawiają na tę technologię.

Wypełnij formularz kontaktowy i dowiedz się więcej. Specjalista Martex CNC odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Twój partner w drodze do sukcesu

Martex CNC

Jesteśmy liderem rynku maszyn CNC oraz autoryzowanym przedstawicielem Hypertherm. Zapraszamy na prezentację do siedziby firmy

Kontakt
Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.